PROMOŢIA 2026
Un eveniment deosebit îl constituie festivitatea absolvenţilor Facultăţii de Ştiinţe Economice Bucureşti, promoţia 2026. Astfel, joi 11 iunie 2026, a avut loc festivitatea de absolvire a promoţiei 2026, pentru programele universitare de studii de licenţă „Contabilitate şi Informatică de Gestiune” şi „Management”, dar şi programele universitare de studii de masterat „Audit Financiar Contabil” şi „Managementul Integrat al Afacerilor”.
La acest eveniment deosebit în viaţa studenţilor au participat numeroşi absolvenţi, profesori şi invitaţi, între care părinţii sau fraţii mai mici ai absolvenţilor, care s-au bucurat de atmosfera deosebit de plăcută, cu aer de sărbătoare. În fiecare an, promoţia care finalizează studiile de licenţă sau master organizează un eveniment festiv, unde nu mai există bariere între studenţi şi profesori, iar absolvenţii sărbătoresc finalizarea studiilor împreună cu prietenii, colegii şi părinţii.
Această manifestare a fost organizată de către absolvenţi prin intermediul canalelor de comunicare digitale şi prin transmiterea de invitaţii către profesori şi conducerea facultăţii.
Festivitatea a fost deschisă cu imnul „Gaudeamus igitur” („Să ne bucurăm, aşadar”), care a fost aplaudat de către toţi participanţii. Apoi, doamna prorector prof.univ.dr. Luminiţa Pistol a adresat mesaje de felicitare pentru toţi absolvenţii promoţiei 2026 şi a transmis urări de succes în viaţa personală şi activitatea profesională.
Doamna decan conf.univ.dr. Mariana Iatagan i-a felicitat pe absolvenţi şi i-a îndemnat să continue studiile academice pentru a avea mai multe şanse în carieră. Absolvenţii Facultăţii de Ştiinţe Economice Bucureşti promoţia 2026 au fost încurajaţi să îşi continue studiile la programele de master organizate în cadrul Facultăţii de Ştiinţe Economice Bucureşti.
Din partea conducerii Facultăţii de Ştiinţe Economice Bucureşti au mai participat doamna prof.univ.dr. Luminiţa Ionescu, care i-a felicitat pe toţi absolvenţii pentru eforturile depuse pe parcursul anilor de studii, precum şi pentru rezultatele foarte bune obţinute la examene. Au luat cuvântul mai multe cadre didactice, după cum urmează: conf.univ.dr. Aurelian Băluţă, conf.univ.dr. Elena Gurgu, conf.univ.dr. Marinela Geamănu, conf.univ.dr. Lăcrămioara Hurloiu, lector univ.dr. Raluca Creţoiu.
Din partea absolvenţilor programului de studii „Contabilitate şi informatică de gestiune” IF, a vorbit Maria Moroşanu, iar din partea absolvenţilor programului de studii „Management”, IF, a luat cuvântul Adriana Şerbu.
Au fost distribuite diplome de absolvire pentru toţi membrii promoţiei 2026.
Studenţii şi masteranzii au adresat cuvinte de mulţumire dascălilor care le-au au fost alături în anii de facultate şi i-au încurajat să susţină examenele şi să îşi finalizeze proiectele în fiecare sesiune.
Festivitatea absolvenţilor s-a încheiat cu Imnul Universităţii „Spiru Haret”, care a fost aplaudat de către toţi participanţii.
La finalul evenimentului au fost momente emoţionante, cu discursurile absolvenţilor şi pozele făcute de absolvenţi alături de profesori şi invitaţi.
Prof.univ.dr. Luminţa IONESCU,
director, Departamentul de Ştiinţe Economice Bucureşti
Stimaţi invitaţi,
Dragi absolvenţi,
Mă bucur nespus că am privilegiul de a fi astăzi alături de dumneavoastră. Sunt convinsă că pe toţi cei prezenţi ne încearcă, în acest moment, un profund sentiment de bucurie şi împlinire.
În urmă cu doi, respectiv, trei ani, aţi păşit pe porţile facultăţii noastre cu emoţie şi, poate, cu o oarecare teamă de necunoscut. Drumul vostru nu a fost întotdeauna uşor. Au existat momente de oboseală, de îndoială sau chiar de descurajare, dar prin perseverenţă aţi reuşit.
Ştiu că pentru mulţi această diplomă a însemnat un efort dublu: o echilibrare permanentă între responsabilităţile de la locul de muncă, viaţa de familie şi rigorile academice. Reuşita voastră este o dovadă incontestabilă de voinţă.
Nimic din toate acestea nu ar fi fost posibil fără sprijinul celor dragi. De aceea, doresc să adresez mulţumirile mele familiilor, partenerilor şi prietenilor voştri, care v-au oferit suportul moral şi liniştea necesară pentru a studia.
De asemenea, succesul de astăzi se datorează şi colegilor mei, cadre didactice dedicate, care v-au ghidat paşii cu răbdare, v-au împărtăşit din cunoştinţele şi experienţa lor, dar şi sprijinului esenţial oferit de secretariatul facultăţii, echipă care a fost mereu acolo pentru a vă ajuta în rezolvarea oricărei probleme de ordin administrativ.
Lumea în care trăim este extrem de dinamică. Specialiştii de pe piaţa muncii vorbesc tot mai mult despre recalificare şi învăţare continuă. Esenţa pieţei muncii de mâine va fi flexibilitatea.
Facultatea v-a oferit o bază solidă, însă învăţarea nu trebuie să se oprească aici. Absolvenţilor de licenţă le recomand cu căldură să îşi continue pregătirea prin programele de masterat pe care facultatea noastră le pune la dispoziţie: MIA şi AFC. Completarea studiilor universitare vă va oferi un avantaj competitiv major pe piaţa muncii şi vă va pregăti pentru provocările viitorului.
În momentele în care viaţa vă va pune la încercare, aş vrea să vă amintiţi o scurtă poveste:
Se spune că, în urmă cu mulţi ani, un grup de oameni de ştiinţă au realizat un studiu matematic riguros asupra zborului insectelor. Aplicând legile stricte ale fizicii, aceştia au calculat greutatea corpului unui bondar în raport cu suprafaţa extrem de mică a aripilor sale.
Concluzia a fost categorică şi incontestabilă: Din punct de vedere aerodinamic, structura bondarului face ca zborul să îi fie absolut imposibil. Corpul este mult prea greu, iar aripile mult prea mici pentru a genera portanţa necesară.
Din fericire, bondarul nu ştie fizică. El nu înţelege teoriile despre „imposibil” şi nu ascultă părerile experţilor care îi explică de ce este limitat. Bondarul pur şi simplu îşi mişcă aripile cu determinare şi zboară în fiecare zi.
Concluzia? Credinţa ne dă aripi pe care ştiinţa nu le poate explica!
Este adevărat că drumul spre succes este rareori liniar şi viaţa vă poate încerca din când în când cu obstacole neaşteptate. Important este să nu vă pierdeţi încrederea în capacitatea de a depăşi dificultăţile!
Porniţi la drum cu fruntea sus, cu optimism şi cu determinarea de a construi un viitor mai bun!
Vă doresc să vă fie călăuze în viaţă adevărul, binele, iubirea şi frumosul!
Vă mulţumesc că aţi ales Facultatea de Ştiinţe Economice Bucureşti şi vă urez mult succes în tot ceea ce veţi întreprinde!
Decanul Facultăţii de Ştiinţe Economice Bucureşti,
conf.univ.dr. Mariana IATAGAN
Stimaţi profesori, dragi colegi şi invitaţi,
Aş dori să încep prin a saluta şi a mulţumi tuturor celor prezenţi la această festivitate.
Mă bucur să văd că ne aflăm într-un număr aşa de mare aici pentru a sărbători acest eveniment deosebit şi important, în special pentru noi, studenţii.
Parcă ieri păşeam pentru prima dată pe porţile facultăţii, plini de emoţii şi de întrebări despre ce ne aşteaptă. Astăzi, după trei ani plini de clipe de neuitat, momente de strădanie la proiecte, de emoţie la examen, de bucurie la fiecare reuşită, de muncă şi provocări, putem spune cu mândrie că am ajuns la finalul acestei etape.
În aceşti ani am acumulat nu doar cunoştinţe, ci şi experienţe, am legat prietenii şi am învăţat lecţii care ne vor ajuta pe tot parcursul vieţii. Azi marcăm finalul unei etape importante din viaţa noastră şi începutul unui nou capitol.
Mulţumirile însă sunt acum cele mai importante. În numele colegilor mei, vreau să le mulţumesc în primul rând tuturor celor apropiaţi nouă, care ne-au sprijinit, ne-au înţeles şi ajutat în orice moment de dificultate ne-am aflat.
Ei sunt cei care astăzi merită aplauze!
În mod special, dorim să adresăm sincere mulţumiri doamnei decan pentru implicarea, susţinerea şi dedicarea de care a dat dovadă pe parcursul anilor de studiu. Prin profesionalismul şi sprijinul oferit studenţilor, a contribuit la formarea noastră, atât din punct de vedere academic, cât şi personal.
Profesorilor noştri le mulţumim pentru îndrumare, răbdare şi cunoştinţele pe care ni le-au transmis de-a lungul anilor şi le suntem recunoscători pentru înţelegerea oferită.
Mulţumim doamnelor de la secretariat pentru sprijinul acordat şi disponibilitatea faţă de multele noastre probleme în decursul celor trei ani.
Nu în ultim rând, pentru a ne numi absolvenţi în adevăratul sens al cuvântului, mai trebuie să trecem peste un singur hop, şi anume susţinerea lucrării de licenţă, unde vă doresc tuturor mult succes, curaj şi încredere în propriile forţe!
Felicitări, dragi colegi, şi să ne amintim mereu cu drag de anii petrecuţi împreună!
Adriana ŞERBU,
reprezentanta studenţilor de la Management IF



