Opinia Națională

Săptămânal de opinie, informație și idei de larg interes național

  • Home
     
  • Publicații
     
  • Editorial
     
  • Universitaria
     
  • Despre noi
     
  • Contact
     
Back to top

Prima pagină > Invitaţii în lumea artelor plastice > Pictoriţa Mioara DURBACĂ promovează pictura de calitate în România şi peste hotare!

Pictoriţa Mioara DURBACĂ promovează pictura de calitate în România şi peste hotare!

icon-calendarData: 16 iunie 2026

În rândurile următoare vă prezentăm un scurt interviu cu artista pictoriţa Mioara DURBACĂ, iar apoi veţi avea şansa să admiraţi câteva dintre minunatele sale tablouri.

– Ce cuprinde bilanţul dumneavoastră artistic pentru anul 2025?

– În anul 2025, am absolvit Şcoala de artă, secţia pictură, la clasa doamnei Iuliana Lucan. Am participat la expoziţii, atât în ţară, cât şi în străinătate. În luna martie am fost prezentă în Italia, la Expoziţia „The power of art”, în Roma, la Muzeul Crocetti. Am participat apoi la expoziţii în ţară, organizate de Arhiva de Artă la Muzeul Ţăranului Român, la Senat, Arhitectură, expoziţii la FormArt şi la expoziţii organizate de doamna Carmen Florian.

– Cum apreciaţi acest bilanţ?

– Anul 2025 a fost un an bun pentru mine, cu realizări şi lecţii învăţate.

Am avut onoarea şi bucuria de a fi selectată pentru a face parte din ediţia pe 2026 a volumului „100 de artişti europeni”. Precizez că este vorba despre prima ediţie a acestui volum impresionant.

– Ce v-aţi propus şi vă doriţi, din punct de vedere artistic, pentru anul calendaristic 2026?

– Îmi doresc să fie cel puţin la fel de bun ca cel încheiat, sănătate mie şi tuturor celor dragi.

– La final, vă rugăm să scrieţi un mesaj pentru oamenii care vă admiră tablourile fie în spaţiul infinit al internetului, fie fizic, în realitate…

– Le mulţumesc tuturor celor care se opresc câteva clipe asupra lucrărilor mele, mulţumesc pentru toate mesajele primite. Le doresc tuturor sănătate, realizări, bucurii adevărate şi dorinţe împlinite!

– Foarte frumos! După atâtea cuvinte să vedem nişte imagini superbe cu tablouri pe care le semnaţi, în mod inconfundabil… CONCLUZIA? Foarte frumos! Impresionant cu adevărat!

Aristotel BUNESCU 
https://agentiadepresaculturalasisportiva.wordpress.com

Online

  • Bucuresti, dragostea mea (10)
  • Ce citim (79)
  • Centenar (30)
  • Cetăţean european (96)
  • Chipuri ale succesului (7)
  • Civilizaţia străzii (21)
  • Cultura la zi (176)
  • Destine (3)
  • Editorial (363)
  • Educaţie financiară (28)
  • Estetica străzii (30)
  • Ferestrele Istoriei (52)
  • Ferestrele trecutului (28)
  • Implicaţi (313)
  • Interviu (24)
  • Invitaţie la drumeţie (10)
  • Invitaţii în lumea artelor plastice (304)
  • Istorie abandonata (14)
  • Istorie recuperată (21)
  • Locuri (11)
  • Mari români (18)
  • Memorator (1)
  • Pasiuni (2)
  • Popasuri culturale (81)
  • Povești adevărate (6)
  • Preuniversitaria (311)
  • Puncte de vedere (28)
  • Romania de top (21)
  • Romania Spectaculoasa (49)
  • Studenție (2)
  • Tradiții (27)
  • Unde ne sunt absolvenţii (12)
  • Universitaria (1.257)
  • Vacanţă deşteaptă (14)
  • Valori româneşti (129)
  • Vitralii (340)
  • Vorbe altfel (4)

Numărul 808

Copyright Opinia Națională 2012