În rândurile următoare vă prezentăm un scurt interviu cu artista pictoriţa Mioara DURBACĂ, iar apoi veţi avea şansa să admiraţi câteva dintre minunatele sale tablouri.
– Ce cuprinde bilanţul dumneavoastră artistic pentru anul 2025?
– În anul 2025, am absolvit Şcoala de artă, secţia pictură, la clasa doamnei Iuliana Lucan. Am participat la expoziţii, atât în ţară, cât şi în străinătate. În luna martie am fost prezentă în Italia, la Expoziţia „The power of art”, în Roma, la Muzeul Crocetti. Am participat apoi la expoziţii în ţară, organizate de Arhiva de Artă la Muzeul Ţăranului Român, la Senat, Arhitectură, expoziţii la FormArt şi la expoziţii organizate de doamna Carmen Florian.
– Cum apreciaţi acest bilanţ?
– Anul 2025 a fost un an bun pentru mine, cu realizări şi lecţii învăţate.
Am avut onoarea şi bucuria de a fi selectată pentru a face parte din ediţia pe 2026 a volumului „100 de artişti europeni”. Precizez că este vorba despre prima ediţie a acestui volum impresionant.
– Ce v-aţi propus şi vă doriţi, din punct de vedere artistic, pentru anul calendaristic 2026?
– Îmi doresc să fie cel puţin la fel de bun ca cel încheiat, sănătate mie şi tuturor celor dragi.
– La final, vă rugăm să scrieţi un mesaj pentru oamenii care vă admiră tablourile fie în spaţiul infinit al internetului, fie fizic, în realitate…
– Le mulţumesc tuturor celor care se opresc câteva clipe asupra lucrărilor mele, mulţumesc pentru toate mesajele primite. Le doresc tuturor sănătate, realizări, bucurii adevărate şi dorinţe împlinite!
– Foarte frumos! După atâtea cuvinte să vedem nişte imagini superbe cu tablouri pe care le semnaţi, în mod inconfundabil… CONCLUZIA? Foarte frumos! Impresionant cu adevărat!
Aristotel BUNESCU
https://agentiadepresaculturalasisportiva.wordpress.com

